Tisztelt Pszichológus Kollégák!

Bár a szakmánkat nem kérdezték, vagy ha igen, az sem a Magyar Pszichológiai Társasághoz, sem a Magyar Pszichológusok Érdekvédelmi Egyesületéhez, sem az érintett Egészségügyi Kollégium Klinikai Pszichológiai Tanácsához nem jutott el, de MÓDOSUL A KOLLÉGIUMI RENDELET.

Lent olvasható a ránk vonatkozó rész, melynek lényege:
1. A módosítási javaslat nagyobbik része arra vonatkozik, hogy az ülések jegyzőkönyvét, a munkaterveket, stb. zárt körben, a kollégium, tagozat, tanács és gyemszi által elérhető netes felületre fel kell majd rakni.

2. A másik változás, hogy a protokollok elkészítésénél feladatot telepített a szakmai kollégiumra a protokoll-rendelet. Ezt hozza összhangba egy rendelkezés, miszerint a szakmai kollégium a nefmi rendeletben is rögzítetten ellátja ezeket a feladatokat.

3. Viszont az egyik, a klinikai pszichológiai tagozatot leginkább érintő változás, hogy eddig úgy volt, hogy – szakmai kamara hiányában – a miniszter jelöli ki azt a szervezetet, aki 5 főt jelöl a tagozatba. Ezen kívül a minisztérium is jelölt tagokat, stb. Azt nem tudom, hogy a legutóbbi választáskor ki volt ez a szervezet, de az rémlik, hogy talán a MOK volt már akkor is. Az orvosok esetében már eddig is a MOK volt, aki jelölhetett a rendeletben rögzítettek szerint.  Most viszont, a módosítás értelmében, a pszichológusoknál is a MOK jelölhet a Tagozatba. Ennek mikéntje nem kifejtett.

4. A Tanács és tagjainak jelölése jogdogmatikailag/rendszertanilag helyes módon, nem módosul. Továbbra is a miniszter jelölheti ki a tanácsba delegáló civil szervezetet (aki az MPT volt legutóbb, mint a legnagyobb pszichológusokat tömörítő szervezet).

Július 21 volt ezen rendelet társadalmi vitájának határideje.

Annyiban egyetérthetünk a javaslattal, hogy az „alap-kamara” és „speciális-kamara” rendszerében, illetve a kettős kamarai tagság alapján értelemszerűen a „speciális szak-kamara”, vagyis az egészségügy tekintetében a MOK az, aki tényleg jelölésre jogosult.

Annyiban viszont ez nem jó hír, mert így demokratikusan megválasztott MOK vezetők híján aggályos, kit és hogyan delegálnak majd a MOK-ban a klinikai pszichológiai tagozatba.

Fontos, hogy a klinikusok a MOK pszichológiai területi szervezetek demokratikus megalakulásánál, ezt 2015 tavaszára tervezi a MOK, vegyék komolyan a részvételüket választásokon.

Sajnálatosan a MOK alapszabály módosítása kellene ahhoz,  hogy a területi szervezeteknek legyen javaslattételi joga a MOK felé a saját szakmai tagozatukba jelölteket delegálni.

Természetesen az MPÉE jelen értesítésen túl levélben fordul az érintettekhez, hogy 2015 tavaszán vegyék figyelembe saját szakmánk demokratikus jogait, és a 4 éves miniszteri tanácsadó testületbe a MOK választással meghatározott területi vezetői delegálhassanak, vagy eleve közülük kerülhessenek ki a Tagozat tagjai.

NEFMI rendelet módosítás tervezet