Társadalmi egyeztetés Magyar Pszichológus Kamaráról szóló törvényről
Lezárult a Magyar Pszichológus Kamaráról szóló törvény tervezetének társadalmi vitája. A tervezetet a 2016. március 16-ig lehetett véleményezni az EMMI által megadott e-mail címre írva. Az MPÉE minden nyilvános csatornán nyomon követte a vitát, számos észrevételt és kérdést közvetlenül válaszolt meg. Élénk és széles körű érdeklődés övezte a tervezetet.
A törvénytervezet társadalmi vitáját az EMMI folytatta le, így arról az Magyar Pszichológusok Érdekvédelmi Egyesületének átfogó képe, véleménye nem lehet. A nyilvános csatornákon vagy az MPÉE saját csatornáin (Facebook, levelek) keresztül begyűjtött információk szerint nagyon élénk vita zajlott és a tervezetet a vártnál jóval nagyobb érdeklődés övezte. Úgy tűnik, végre a társadalom is megértette és felmérte a Magyar Pszichológus Kamara szükségességét. Örömmel vettük tudomásul, hogy az Egyesületet által megoldani kívánt kérdéseket és problémákat egyre többen vetik fel nyilvános fórumokon, és válik egyre nyilvánvalóbbá a társadalom számára is a Kamara szükségessége. A Kamarát támogató Facebook csoportban (https://www.facebook.com/groups/1559653634345592/) ma 6054 tag van. A vélemények túlnyomó része támogató, úgy a magánszemélyek, mint a szervezetek, testületek, egyetemek részéről. A tervezetet támogatja a Debreceni Egyetem Pszichológia Intézet, az ELTE PPK, a Károli Gáspár Református Egyetem – BTK, Pszichológiai Intézet, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem – BTK, Pszichológiai Intézet, a Szegedi Tudományegyetem – BTK, Pszichológiai Intézet, a Pécsi Tudományegyetem – BTK, Pszichológiai Intézet, a Magyar Pszichológiai Társaság, a Magyar Pszichológusok Érdekvédelmi Egyesülete, az Egészségügyi Kollégium Klinikai Pszichológiai és Pszichoterapeuta Klinikai Pszichológiai Tagozata, a Magyar Tudományos Akadémia, számos más szervezet és egyesület. Látható, hogy szinte minden fontos hazai pszichológiai szakmai testület az ügy mellett áll.
Természetesen találkoztunk ellenvéleményekkel. Ezek egy része a jogszabály szövegének meg nem értéséből fakad. A jogalkotás is egy szakma és a jogszabályok nyelvezete, a szabályozás logikája a laikusok számára olykor ridegül és idegenül hat. Sokan a kamarai tagságot eredményező konjunktív, azaz együttes feltételeket egyenként értelmezik, és így helytelen következtetésre jutnak. Mások mindenképpen valamilyen összeesküvést sejtenek a kezdeményezés mögött, holott a köztestületeknek a magyar jogrendszerben nagyon régi és szép hagyománya van. Erről már hosszan írtunk egy bejegyzésünkben. Az ellenzők között azonban számos olyan jogi- és magánszemély van, akik éppen azért ellenzik a törvényt, mert így a jelenlegi, zavaros körülmények között folytatott fél-illegális vagy szakmaiatlan tevékenységük kerül majd szabályozásra. És természetesen vannak még finomításra szoruló részek, mert a jogszabálynak nem célja a társszakmák ellehetetlenítése, csorbítása és korlátozása, így amennyiben az ilyen észrevételek megalapozottnak bizonyulnak, az MPÉE támogatni fogja az ilyen jellegű módosításokat és a felálló kamarának is elsődleges feladata lesz egy olyan tevékenységi törvényjavaslat kidolgozása, mely lehatárolja, és egyben tiszteletben tartja az összes szakmai tevékenységet. A beérkezett véleményekből is nyilvánvaló, hogy óriási zavar uralkodik a képzések és kompetenciák, a végzettségek és a tevékenységek körül. Ebből számos konfliktus és visszaélés is adódik. Kinek nem érdeke ezt a helyzetet felszámolni?
A társadalmi egyeztetés határideje lejárt. Most mehet a Kormány, majd a Parlament elé, így véleményünk szerint a nyári szünet előtt megszülethet a törvény. Tekintettel arra, hogy a Magyar Pszichológus Kamara létrehozása több évtizedes munka után az MPÉE egyik fő célja, reménykedve várjuk a jogalkotók további lépéseit.